„TRÓJKA” SPRZĄTA ŚWIAT

18 września b.r. uczniowie klas piątych po raz kolejny wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata”.

Akcja rozpoczęła się spotkaniem uczestników z wicedyrektorem szkoły – panią Małgorzatą Delegacz - Pawłów i partnerami tegorocznej edycji: przedstawicielem Wydziału Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska UM Kłodzka – panią Agnieszką Buszmicz, supermarketu eLeclerc – panem Dariuszem Klimaszewskim i sklepu Leroy Merlin panią Małgorzatą Woźniczak.

Po odprawie, wyposażeni w rękawice i worki, uczniowie wyruszyli pod opieką swoich wychowawców i w towarzystwie w/w gości spenetrować wyznaczone rejony Kłodzka: okolice ul. Czeskiej, pl. Chrobrego, ul. Wojska Polskiego, pl. Kościelny, parki przy ul. Dusznickiej, okolice kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Św., teren rekreacyjny przy ul. Rodzinnej.

Działanie uczniów spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony przechodniów, mieszkańców i sprzedawców okolicznych sklepów. Dzieci usłyszały wiele miłych słów i wyrazów uznania dla swojej pracy.

Podczas sprzątania uczniowie sporządzili mapy zaśmiecenia oraz skrzętnie notowali rodzaj i ilość zebranych śmieci. Łącznie zebrano około 1 m3 odpadów zmieszanych.

Niestety nie wszystkie śmieci trafiają do koszy, okolice zaśmiecają m.in. butelki, puszki, papierki, woreczki i mnóstwo niedopałków papierosów.

Stąd apel naszych wolontariuszy, którzy sprzątali z ogromnym zaangażowaniem i taszczyli ciężkie worki ze śmieciami:

„Dbajmy o czystość w naszym otoczeniu!”

Po zakończeniu pracy wolontariusze przygotowali raporty o stanie zaśmiecenia, a następnie obejrzeli inscenizację p.t. „Czy Ziemię da się całkiem posprzątać?” przygotowaną przez uczniów klasy 5a. Następnie rozstrzygnięto konkurs na najlepszą gazetkę klasową o tematyce ekologicznej pt. „Szanujmy naszą planetę” i wręczono nagrody ufundowane przez sklep eLeclerc. Nagrody otrzymały klasy: 4d, 5a i 5b. Wybrane prace konkursowe będzie można zobaczyć w holu supermarketu.

Na zakończenie każda z pięciu klas otrzymała dyplom i nowy kosz do segregacji śmieci ufundowany przez sklep Leroy Merlin a każdy uczeń otrzymał zdrowy poczęstunek.

Tegorocznej akcji towarzyszyły również następujące konkursy: konkurs na rysunek uliczny oraz konkurs plastyczno – fotograficzny. Prace będzie można obejrzeć na stronie internetowej szkoły.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie „Sprzątania Świata 2015” w Trójce.

Szkolny koordynator - Beata Zdrolik